top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıKubaba Camping

Adrasan Hakkinda

Adrasan, günümüzde Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Adı Luvi dilindeki “Adrasos” kelimesinden geldiği düşünülmektedir ve “Ana Tanrıça Ülkesi” anlamına gelmektedir. Şehrin adı ilk olarak MS 1400 yıllarına dayanan belgelerde ortaya çıkmıştır. Her ne kadar 1960 senesinde beldenin adı “Çavuşköy” olarak değiştirilmiş olsa da bu ismi kullanan birilerine rastlamanız epey zordur.

Geçmişi Helenistik döneme kadar uzanan bölgede sırasıyla Likyalılar, Fenikeliler, Romalılar ve Selimler sırasıyla hakimiyet kurmuştur. Bölgede Hristiyanlık, pek çok kente göre daha erken ulaşmış ve dini çalışmalar daha önce başlamıştır. Özellikle Olimpos bölgesinde MS 6. ve 7. yüzyılda karşılaşılan Arap akınları, bölgedeki Arap etkinliğinin artmasını sağlamıştır. Akınların yanı sıra salgın hastalıkların da baş göstermesi bölgedeki nüfus yoğunluğunun da büyük oranda azalmasına neden olmuştur.

Adrasan, deniz ticaret yolu üzerinde, Likya’nın yoğun yerleşime sahip olan bir bölümünde yer alan korunaklı doğal limanlarından birisidir. Günümüzde bu koyun bir kısmı Adrasan Çayının taşıdığı alüvyon ile dolmuş ve deniz suyunun da çekilmesiyle bataklık alanlar oluşmuştur. Kaş-Kekova’dan itibaren Phaselis Antik Kentine kadar uzanan deniz ticaret yolu üzerindeki korunaklı tek doğal liman konumundaki Adrasan da bilinen arkeolojik kalıntılardan biri, koyun kuzeyinde koya hakim bir tepede bulunan gözetleme kulesi, diğeri koyun batısındaki tepede yer alan geç döneme ait kaledir. Adrasan koyunun kuzeyinde bulunan ve Kızkalesi Tepesi olarak adlandırılan tepe üzerinde çeşitli dönemlere ait savunma amaçlı yapılar, tepenin zirvesinde de gözetleme kulesi bulunmaktadır. Adrasan koyuna tamamen hâkim olan bu kule, Osmanlı Döneminde de kullanılmıştır.

Koyun batısında Çakmak Mahallesindeki tepede yer alan Bizans Kalesinin kuzeydoğusunda Adrasan Limanı ile Kızkale Tepesi kalenin görüş alanı içinde bir bazilika inşa edilmiştir. Kale, etrafındaki ovayı kontrol etmek için yapılmış olup, saldırılar sırasında yöre halkına da kaçış imkânı sağlamıştır. Çakmak Mahallesinde iki kale arasındaki yamaçlarda, ana kayaya oturan, irili ufaklı basit taşlarla oluşturulmuş ve üzerleri yassı taşlarla kapatılmış 11 adet mezar açığa çıkartılmıştır. Mezarlarda ortaya çıkarılan eserler arasında, çok sayıda cam koku şişeleri, bronz aynalar, fildişi buluntular, pişmiş toprak eserler ve İ.Ö. I.yüzyıl sonlarına tarihlendirilen sikkeler yer almaktadır. Mezarların sıralanış şekli bu alanın büyük olasılıkla nekropol alanı olduğunu göstermiştir. Mezarlar içerisindeki nitelikli buluntular, buradaki yerleşimin Akdeniz ticaret yolu üzerinde önemli bir paya sahip olabileceğini işaret etmektedir.


Adrasan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir sahil beldesi olan Adrasan, Antalya’ya 95 km, Kemer’e 55 km, Çıralı’ya 24 km ve Olympos’a 8 km mesafededir.

Adrasan’a ulaşmak için Antalya-Kumluca ana yolundan Adrasan yönüne doğru ayrılıp 18 km sahile doğru yol almak gerekmektedir.

Adrasan’ın doğal liman özelliğine sahip bir koyu vardır. Kuzey-güney yönüne doğru 1800 m uzanan Adrasan sahili 3 farklı çeşit kumsal tipi sunmaktadır. Sahilin kuzey bölümünde kumsal taşlı ve deniz aniden derinleşir. Orta bölümü kumluk ve taşlık olan kısma göre deniz daha sığ bir yapıya sahiptir. Sahilin güney kısmı ise ince kumlu ve yaklaşık 20 m açılsanız bile ayaklarınızın yere basacağı kadar sığ bir denize sahiptir.

Adrasan sahili gerçek bir doğa harikasıdır. Genellikle öğleden sonra çıkan ve karadan denize doğru esen batı rüzgârı sayesinde koy, dalgasız ve bir göl gibi sakin bir denize sahiptir.

Yeşilin, mavinin ve denizden doğan güneşin keyfini çıkarabileceğiniz sakin bir tatil cennetidir.

Sahilin kuzey bölümündeki musa dağının eteğinde ve kocamuar bölümünde olmak üzere 2 adet tarihi kale bulunmaktadır.

Adrasan dağ yürüyüşü ve serbest tırmanış yapmaya çok müsait olan parkurlarla doludur. Bu sayede doğanın zevkini sonuna kadar yaşayabileceksiniz.

24 görüntüleme0 yorum

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page